Jak určit spotřebu materiálu?

předběžný model = určení spotřeby materiálu

Máme vybrán materiál, ale vyvstává další otázka: kolik mám objednat?  Máme tu široké téma, které zobecníme do dvou oblastí. Oblečení na horní polovinu těla a spodní polovinu těla.

 

Pro oblečení na horní polovinu těla (trička, košile, saka a pod.), platí: že bereme vždy plánovanou délku oblečení k tomu přidáme délku rukávu a navíc cca 10 centimetrů na švy a založení spodního okraje trika či saka, pro složitější modely ( sportovní  bundy s mnoha kapsami či větším límcem, saka s členěním) pak přidáváme 0,4 až 0,6 metrů navíc k základnímu výpočtu.

 

Pro oblečení na spodní polovinu těla pak obecně platí že naměříme skutečnou délku kalhot a k tomu připočteme rezervu na švy, záložky a pásek cca 20 cm. U kalhot ať pánských nebo dámských však platí že musíme ještě zohlednit nejen délku kalhot ale i velikost, pokud budeme šít na děti tak toto pravidlo platí beze zbytku ale pokud budeme chtít šít na postavu plnější s obvodem kolem boků vyšší než 110 cm pak už dvě nohavice nedáme vedle sebe a proto potřebujeme materiálu více o cca o 0,5 až 0,8 metrů více.

 

U sukně platí podobné pravidlo, stačí nám délka sukně plus rezerva na švy délky a pásek. U modelů kde je různé řasení, rozšíření musíme počítat s větší spotřebou a to pak většinou kupujeme dvě délky sukně plus 10-20 cm rezerva.