Vyrobte si doma vlastní roušky a chraňte se před viry

Výhoda textilní roušky je ta, že se dá používat opakovaně, proto se doporučuje používat na výrobu vždy jen 100% bavlnu (doporučují se bavlněné i šňůrky na zavazování, gumičky nejsou ideální). Ta se dá totiž vyvářet na maximální prací stupeň a dá se bez problému i žehlit na nejvyšší teplotu. Touto údržbou docílíte sterilizace a roušku máte připravenou na opakované nošení.

 

1. krok

Připravíme si látku o velikosti 20cm x 19cm a dva kusy látky o velikosti 3x10cm.

2. krok

Začistíme si vrchní a spodní stranu látky jejím přehnutím a sešitím. Záhyby by měly mít cca 1cm.

3. krok

Jsme v relativně nejsložitější části, pomohlo látku před začátkem přežehlit, pracovalo se s ní lépe.

3-A Z horní strany odměříme 5cm a látku přehneme o cca 2cm nahoru a po stranách přišpendlíme, případně přežehlíme.

 

3-B Od přehybu naměříme 3cm a přehneme tak, aby mezi prvním a druhým přehybem bylo cca 1cm, příšpendlíme, případně přežehlíme.

3-C Od druhého přehybu naměříme opět 3cm a přehneme tak, aby vznikla mezera mezi přehyby zase cca 1cm, přišpendlíme, případně přežehlíme.

3-D Od třetího přehybu naměříme Znovu 3cm a přehneme tak, aby vznikla mezera mezi přeyby cca 1cm.

4. krok

Nyní přežehlíme všechny záhyby, vše nám drží a jsme připraveni na další krok.

5. krok

Připravíme si dva kusy bavlněné látky o velikosti cca 3cm x 10xm, kterými začistíme a zároveň sešijeme boky roušky, budou nám tak už stále držet přehyby.

6. krok

Do rohů připravené roušky přišijeme ideálně bavlněné šňůrky, odměřte je ideálně dle své potřeby. Dají se použít i gumičky, ale není to nejvhodnější řešení, nemusí vydržet vysoké teploty při sterilizování.

Tip na závěr:

Roušku můžete také sterilizovat v troubě (půl hodiny na 70 °C), jak doporučuje Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik na Oxfordu.

Věříme, že jsme alespoň trošku pomohli, rozměry si můžete dle libosti upravovat a vyrobit si tak třeba roušku i pro dítě, na vnitřní stranu roušky můžete vložit další kus látky z bavlny nebo nanovlákna, vznikne tak další filtr, fantazii se meze nekladou. Návodů jak roušky vyrobit je na internetu plno, tohle je náš favorit a chtěli jsme se o něj podělit, snad někomu pomůže. Mějte totiž na paměti, že rouška není jen pro Vaši ochranu, ale je především pro ochranu okolí. Hezky to vystihuje citát od neznámého autora: “Moje rouška chrání Tebe, Tvoje rouška chrání mě.”

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.